Końcówka grudnia i styczeń, to czas wyprzedaży, kiedy z witryn sklepowych oraz banerów reklamowych w Internecie jesteśmy atakowani informacjami o wyjątkowych promocjach. Badania wskazują, że decyzje konsumenckie podejmujemy często pod wpływem impulsu, a nie bazując na naszych prawdziwych potrzebach. Żyjąc w duchu minimalizmu i ekologii staramy się takich impulsów unikać, ale konsumpcyjna rzeczywistość nam tego nie ułatwia. Nie ma niczego złego w mądrych zakupach ani kupieniu sobie w nagrodę wymarzonej rzeczy, ważne jednak, aby nie stracić kontroli. Jak nie popaść w szaleństwo zakupowe? Jak skorzystać z wyprzedazy, aby nie żałować? Mamy dla Was kilka porad:
1. Okreś swoje potrzeby
Zaczynamy od najtrudniejszej rzeczy, która jednak przynosi najlepsze efekty. Zadajmy sobie kilka pytań: „Czy naprawdę potrzebuję tej rzeczy?”, W jakim celu ją kupuję?”, Ile razy będę w stanie tego użyć?”.W zakupach wyprzedażowych nie ma nic złego, jeżeli kupujemy naprawdę potrzebne nam rzeczy. To dobry czas, aby wybrać towary, które kupujemy regularnie i wiemy, że je wykorzystamy. Może to być np. sprawdzony tusz do rzęs czy środki czystości. Skorzystajmy również z dobrej ceny jeżeli od dawna zastanawialiśmy się nad zakupem danego przedmiotu.
2. Sprawdź ceny
Warto stworzyć sobie listę zakupową, nie tylko na codzienne zakupy. Stworzenie swojej listy potrzeb w excelu czy dedykowanej do tego aplikacji jest proste i nie wymaga wielkiego wysiłku. Zanotujmy jakie są ceny danych produktów i gdzie można je dostać. W ten sposób bardzo łatwo sprawdzimy czy oferowana na wyprzedaży cena jest prawdziwą obniżką, czy tylko chwytem marketingowym, który ma skłonić nas do wydania niepotrzebnie pieniędzy. Do takiej listy warto wracać co jakiś czas, okazuje się wtedy, że nasze wymarzone produkty, wcale nie są już dla nas tak interesujące, a chęć posiadania ich była tylko chwilowa.
3. Weź osobę towarzyszącą
Wybierzmy kogoś z rodziny lub znajomych na swój głos rozsądku! Zanim zdecydujemy się na sfinalizowanie transakcji w internecie, zapytajmy np. dobrej przyjaciółki co myśli. Pamiętajmy, że warto powierzyć tę rolę osobie szczerej, która nie będzie miała problemu z powiedzeniem nam prawdy. Jeżeli wybieramy się do centrum handlowego, zabierzmy ją ze sobą. Co dwie głowy, to nie jedna!
4. Przestaw się na płatność gotówką
Brzmi dziwinie? Na początku ten pomysł może wydawać się szalony, ale jeżeli do sklepu weźmiemy tylko odliczoną kwotę, na pewno nie wydamy więcej, a kontrolowanie swojego instyntku zdobywcy będzie zdecydowanie łatwiejsze. Raczej nikt obcy w butiku, nie pożyczy nam pieniędzy na dodatkową bluzkę. Karty kredytowe w takich przypadkach są zdradliwe, szczególnie jeżeli mamy wysoki limit, pod koniec okresu rozliczeniowego, może nas czekać przykra niespodzianka. Nie warto jej sobie fundować.
5. Zachowaj paragon i znaj swoje prawa
A co jeśli zdarzy nam się wpadka i wyjdziemy z galerii z niepotrzebną rzeczą? Koniecznie weźmy ze sobą paragon, często o tym zapominamy, a niektóre sklepy oferują możliwość zwrotu towaru. Dodatkowo paragon jest podstawą reklamacji, gdyby coś stało się z produktem. Zawsze lepiej zareklamować i naprawić rzecz niż wyrzucić ją do kosza. Jeżeli zakupu dokonaliśmy przez Internet, sprawa jest jeszcze prostsza. Kupując rzecz na odległość, mamy prawo zwrotu bez podania przyczyny, do 14 dni od otrzymania przesyłki. Warto również sprawdzić czy sklep nie oferuje darmowego zwrotu, a jeżeli skorzystaliśmy z serwisu PAYPAL, możemy ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów przesyłki.
6. Postaw na relacje
Wolny czas jest na wagę złota, więc jeżeli trafi nam się chwila swobody, wykorzystajmy ją maksymalnie. Nie idźmy do galerii, nie przeglądajmy sklepów internetowych ani Allegro. Zadzwońmy do dawno niewidzianej znajomej, pójdźmy na piłkę z dobrym kolegą, pograjmy z dziećmi w planszówki czy poświęcmy ten czas sobie, dobra książka czy gorąca kąpiel, to doskonały pomysł. To jedno z obliczy zerowaste i ekologii, który my cenimy najbardziej. Skupienie się na jakości życia i tego, co naprawdę się liczy. Gwarantujemy, że będziemy o wiele szczęśliwsi jeżeli podarujemy sobie czas dla siebie i najbliższych, a nie kolejne niepotrzebne buty.
Na koniec przypominamy o zasadzie 5R, o której pisałyśmy już wcześniej: https://ekowymiar.pl/zasada-5-r/
Jej wdrożenie pozwoli nam poradzić sobie również w czasie kuszących wyprzedaży!