O prawidłowej segregacji śmieci napisano już dużo, my same popełniłyśmy artykuł: https://ekowymiar.pl/segregowanieodpadow/ . W dalszym ciągu jednak ten temat wywołuje dużo dyskusji, nie wszyscy są przekonani do segregowania, nie ustały głosy podważające sensowność całego przedsięwz ięcia i stwierdzenia, że wszystko i tak trafia do jednej worka. Najwięcej jest jednak pytań o to, co gdzie wyrzucać. Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia tylko 15% Polaków wybiera odpowiednią frakcję, a pomimo wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, który zakłada podział na odpady nadające się do powtórnego przetworzenia od tych, których już przetworzyć się nie da, wciąż nie możemy odzyskać większości surowców. W 2019 roku w Warszawie, aż 80% wszystkich śmieci stanowiła frakcja zmieszanych. Ten fakt smuci, zważywszy, że można z niej odzyskać tylko 10% surowców, podczas gdy 95% z posegregowanego szkła oraz odpowiednio 80% i 60% z papieru i plastiku.
Edukacja na tematy ekologiczne jest kluczem do sukcesu, dlatego cieszą nas kampanie informacyjne, które prowadzą miasta i państwo. Na uwagę zasługuje kampania Ministerstwa Środowiska, która ma na celu szerzenie świadomości na temat ekologii. Aby uprzyjemnić przyswajanie wiedzy, Ministerstwo powołało do życia 5 bohaterów, którzy mają nas przekonać do segregacji hasłem „Piątka za Segregację”:
A oto bohaterowie:
- Brązowy El Bio „Naturalnie, że BIODEGRADOWALNIE, Amigo”
- Szaroczarny Zmieszko „Czuję się ZMIESZANY, kiedy trafiają do mnie wartościowe surowce”
- Żóła Plastika Metalica „Segrgujesz SZTUCZNE tworzywa? Toż to dla Ziemi pomoc PRAWDZIWA”
- Niebieski Papa Pier „Mam osobistą eko-kulturę – zbieram MAKULATURĘ, ot co!”
- Zielony Wyszkłony „Toż to SZKŁOda wyrzucać takie surowce!”
Każdy z nich odpowiada kolorem i powiedzonkiem o jednej z frakcji odpadów.
Dodatkowo Ministerstwo tłumaczy na przykładach, dlaczego warto segregować śmieci. Chcesz oszczędzić drzewo? Wystarczy zebrać 59 kg makulatury. Chcesz, żeby żarówka świeciła 4 godziny? Oddaj do recyklingu 4 szklane butelki.
Oprócz wskazania korzyści ekologicznych, jak ograniczenie zużycia i zanieczyszczenia wody czy wydobycia nieodnawialnych surowców, kampania porusza też kwestie ekonomiczne. Uświadamia, że produkcja nowych przedmiotów wspierana materiałami pozyskanymi z recyklingu jest tańsza, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce i zużywa mniej energii. Generuje także nowe miejsca pracy w firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadów. A to tylko kilka przykładowych argumentów na rzecz recyklingu.
Po takich kampaniach informujących można poczuć się prawie jak ekspert, dlatego warto pozyskaną wiedzę sprawdzić w quizie przygotowanym przez Urząd Miasta Warszawy: https://segregujna5.um.warszawa.pl/sprawdz-sie/
Jeżeli poszło nam tak sobie i wciąż mamy wątpliwość, czy blister po lekach wrzucić do zmieszanych, czy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, miasto zapewniło nam doskonałe narzędzie wsparcia. W ramach inicjatywy „Segreguj na 5” Warszawa można szybko sprawdzić do jakiego pojemnika należy wyrzucić daną rzecz: https://segregujna5.um.warszawa.pl/
Jak Wam poszło? Podzielcie się swoimi sukcesami segregacji, oznaczając swoje zdjęcia i posty hasłem akcji #SegregujNa5