Segreguj na 5!

Segreguj na 5!

O prawidłowej segregacji śmieci napisano już dużo, my same popełniłyśmy artykuł: https://ekowymiar.pl/segregowanieodpadow/ . W dalszym ciągu jednak ten temat wywołuje dużo dyskusji, nie wszyscy są przekonani do segregowania, nie ustały głosy podważające sensowność całego przedsięwz ięcia i stwierdzenia, że wszystko i tak trafia do jednej worka. Najwięcej jest jednak pytań o to, co gdzie wyrzucać. Według badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia tylko 15% Polaków wybiera odpowiednią frakcję, a pomimo wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów, który zakłada podział na odpady nadające się do powtórnego przetworzenia od tych, których już przetworzyć się nie da, wciąż nie możemy odzyskać większości surowców. W 2019 roku w Warszawie, aż 80% wszystkich śmieci stanowiła frakcja zmieszanych. Ten fakt smuci, zważywszy, że można z niej odzyskać tylko 10% surowców, podczas gdy 95% z posegregowanego szkła oraz odpowiednio 80% i 60%  z papieru i plastiku.

Edukacja na tematy ekologiczne jest kluczem do sukcesu, dlatego cieszą nas kampanie informacyjne, które prowadzą miasta i państwo. Na uwagę zasługuje kampania Ministerstwa Środowiska, która ma na celu szerzenie świadomości na temat ekologii.  Aby uprzyjemnić przyswajanie wiedzy, Ministerstwo powołało do życia 5 bohaterów, którzy mają nas przekonać do segregacji hasłem „Piątka za Segregację”:

 

A oto bohaterowie:

  1. Brązowy El Bio „Naturalnie, że BIODEGRADOWALNIE, Amigo”
  2. Szaroczarny Zmieszko „Czuję się ZMIESZANY, kiedy trafiają do mnie wartościowe surowce”
  3. Żóła Plastika Metalica „Segrgujesz SZTUCZNE tworzywa? Toż to dla Ziemi pomoc PRAWDZIWA”
  4. Niebieski Papa Pier „Mam osobistą eko-kulturę – zbieram MAKULATURĘ, ot co!”
  5. Zielony Wyszkłony „Toż to SZKŁOda wyrzucać takie surowce!”

Każdy z nich odpowiada kolorem i powiedzonkiem o jednej z frakcji odpadów.

Dodatkowo Ministerstwo tłumaczy na przykładach, dlaczego warto segregować śmieci. Chcesz oszczędzić drzewo? Wystarczy zebrać 59 kg makulatury. Chcesz, żeby żarówka świeciła 4 godziny? Oddaj do recyklingu 4 szklane butelki.

Oprócz wskazania korzyści ekologicznych, jak ograniczenie zużycia i zanieczyszczenia wody czy wydobycia nieodnawialnych surowców, kampania porusza też kwestie ekonomiczne. Uświadamia, że produkcja nowych przedmiotów wspierana materiałami pozyskanymi z recyklingu jest tańsza, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce i zużywa mniej energii. Generuje także nowe miejsca pracy w firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadów. A to tylko kilka przykładowych argumentów na rzecz recyklingu.

Po takich kampaniach informujących można poczuć się prawie jak ekspert, dlatego warto pozyskaną wiedzę sprawdzić w quizie przygotowanym przez Urząd Miasta Warszawy: https://segregujna5.um.warszawa.pl/sprawdz-sie/

Jeżeli poszło nam tak sobie i wciąż mamy wątpliwość, czy blister po lekach wrzucić do zmieszanych, czy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, miasto zapewniło nam doskonałe narzędzie wsparcia. W ramach inicjatywy „Segreguj na 5” Warszawa można szybko sprawdzić do jakiego pojemnika należy wyrzucić daną rzecz: https://segregujna5.um.warszawa.pl/

Jak Wam poszło? Podzielcie się swoimi sukcesami segregacji, oznaczając swoje zdjęcia i posty hasłem akcji #SegregujNa5