Prawo do naprawy: nowe przepisy UE

Prawo do naprawy: nowe przepisy UE

Ile razy chcieliście naprawić zepsuty sprzęt elektroniczny, ale okazywało się to niemożliwe, bo nie było części zamiennych lub był skonstruowany tak, aby trafił prosto do kosza? A może okazywało się, że zakup nowej pralki to mniejszy wydatek niż naprawa starej? Brzmi znajomo, prawda? Mamy dla Was dobrą wiadomość – na terenie Unii Europejskiej działają przepisy, które zapewnią Wam prawo do naprawy urządzeń RTV i AGD.

Szacuje się, że każdego rok na śmietnikach na całym świecie, ląduje 40-50 mln ton elektrośmieci i ciągle obserwuje się trend wzrostowy (sic!). Ma to związek z rozwojem technologii, która staje się nieodłącznym elementem naszego życia, galopującym konsumpcjonizmem, ale również faktem, że sprzęty celowo konstruowane są tak, aby po okresie gwarancji (w UE 2 lata) zwyczajnie się psuły i nie nadawały się do użytku.

Tymczasem, według danych Eurobarometru aż 77 proc. Europejczyków chciałoby naprawiać elektronikę zamiast kupować nową! Te dane niezwykle cieszą, bo w myśl jednej z zasad zero waste – Reuse, czyli użyj ponownie (więcej o 5 zasadach zero waste) – aby ograniczyć ilość śmieci wokół nas i zadbać o planetę, taka postawa jest niezbędna.

Unia Europejska dostrzegła problem środowiskowy jakim jest nietrwałości elektroniki oraz konsumencką potrzebę naprawiania raz kupionego sprzętu i wydała  pakiet regulacji, dzięki którym od kwietnia 2021 r. sprzęt kupowany na terenie UE będzie całkowicie naprawialny.

Co dobrego przynoszą nowe przepisy?

  1. Zakaz celowego postarzania sprzętów, czyli produkowania ich tak, aby psuły się np. po upływie okresu gwarancji, a ich naprawa była niemożliwa lub nieopłacalna.
  2. Łatwo naprawialne kluczowe elementy sprzętu (naprawa możliwa przy użyciu ogólnodostępnych sprzętów)
  3. Udostępnienie do zakupu części zamiennych przez 7-10 lat
  4. Udostępnienie przez producentów dokumentacji technicznej, co ułatwi naprawę
  5. Aktualizacja sprzętu (np. serwerów) dostępna przez 8 lat
  6. Zwiększoną trwałość obudowy (mniejsze ryzyko uszkodzeń mechanicznych)

Dzięki tym zmianom, do 2030 r. oszczędności mają sięgnąć 20 miliardów euro rocznie, a produkcja prądu ma spaść o 5%. To kolejny krok w tworzeniu gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce można wykorzystywać wielokrotnie.

Jakie wady będą miały nowe przepisy?

  1. Jak na razie przepisy nie obejmują małego AGD (laptopy, telefony, odkurzacze, ekspresy do kawy), a wyłącznie duże sprzęty (lodówki, telewizory, serwery)
  2. Dokumentacja, a co za tym idzie możliwość naprawy, będzie dostępna wyłącznie u autoryzowanych fachowców, czyli nie będzie dostępna dla osoby prywatnej

Na koniec zwracamy uwagę na fakt, że przepisy zostały wprowadzone w dużej mierze ze względu na naciski i skargi konsumenckie. Dla nas to wyjątkowo ważna informacja, bo jest dowodem na to, że nasze postawy mają znaczenie i są przyczyną zmian.