Event ekologiczny. Jak go zorganizować?

Event ekologiczny. Jak go zorganizować?

Mamy karnawał i w wielu firmach odbywają się teraz imprezy integracyjne – w biurze i poza nim. Imprezy, szczególnie te z zamawianym cateringiem do biura mają to do siebie, że są powodem produkcji ogromnej ilości śmieci – jedzenie serwowane jest w naczyniach jednorazowych. Dochodzą do tego kwestie zamawianych gadżetów, balonów i innych ozdób, które wykorzystane zostaną prawdopodobnie tylko raz, a często też specjalne kreacje uczestników imprezy. Czy to bawi i integruje? Pewnie tak. Czy jest eko? Tu już raczej odpowiedź będzie negatywna. Co więc zrobić, aby imprezy pracownicze były bardziej przyjazne środowisku?

👉 Zrezygnuj z jednorazowości! Zastawę stołową można z łatwością wypożyczyć. Oczywiście będzie to kosztowało więcej niż zakup naczyń jednorazowych, ale koszt środowiskowy będzie znacznie mniejszy, a i ze szkła przyjemniej zjeść niż z plastiku. Koszy wypożyczenia naczyń nie jest też wcale tak wysoki, jak się wydaje (około 800 złotych przy 100 osobach), więc w skali organizacji całego wydarzenia niewiele zmienia.

👉 Jeżeli chcesz rozdać upominki/gadżety, zastanów się, czy będą one przydatne uczestnikom po imprezie, czyli czy właśnie nie będą jednorazową zabawką i czy ktoś będzie ich używać. Jeżeli odpowiedź jest negatywna, po prostu z nich zrezygnuj.

👉 Skorzystaj z dekoracji, które masz z poprzednich lat, a jeżeli musisz kupić nowe, zadbaj, aby były wykonane z materiałów biodegradowalnych lub były możliwe do recyklilngu (np. drobnemu confetti sypiącemu się z sufitu mówimy nie, gdyż jest zbyt drobne, aby dotarło w całości do recyklera). Może część dekoracji możesz wypożyczyć?

👉 Jeżeli organizujesz imprezę tematyczną, zachęcaj pracowników, aby nie kupowali specjalnych kreacji, a wykorzystali rzeczy, które mają już w domu. Niech temat nie będzie więc zbyt wymyślny 😊 Możesz też zapewnić uczestnikom stroje i dodatki z wypożyczalni.

❗ Nie ma gotowego przepisu na imprezę bardziej przyjazną środowisku. Wszystko zależy od koncepcji wydarzenia. Ważne jednak, żeby przygotowywać je rozsądnie, czyli nie zapominając o kluczowych zasadach bycia eko: REDUCE – ogranicz, RUSE – użyj ponownie, RECYCLE – poddawaj recyklingowi i segreguj. Za każdym razem, gdy chcesz na imprezę coś zamówić, zastanów się, czy tego rzeczywiście potrzebujesz i co się z tym stanie po imprezie – czy będzie jednorazowym śmieciem, czy może ma szanse otrzymać później nowe życie.

Proste? Tak! Bo ekologia jest często prostsza niż nam się wydaje! Wystarczą chęci i zdrowy rozsądek. Między innymi o tym opowiadamy na naszych szkoleniach, do organizacji których wspólnie z nami zapraszamy, a także w ten sposób organizujemy nasze eventy ekologiczne (sprawdź ofertę)! Napisz do nas, a przygotujemy program adekwatny do potrzeb Twojej firmy 🙂