O nas

 

Dlaczego założyłyśmy Ekowymiar?

Stworzyłyśmy Ekowymiar, bo dobrze rozumiemy, jakie zagrożenia niosą zmiany klimatyczne oraz jak bardzo wszechobecne zanieczyszczeni i plastik wpłynęły na ekosystem oraz funkcjonowanie naszej planety. Nie jest nam to obojętne, dlatego chcemy promować styl życia i prowadzenia biznesu, który jest w zgodzie z naturą.

Nie wszyscy są gotowi do rewolucji i w tak bardzo konsumpcyjnym świecie trudno skutecznie namówić do porzucenia wygodnych nawyków. Wierzymy jednak w ewolucję i to, że jeżeli namówimy wielu ludzi do wprowadzenia w swoim życiu niewielkich zmian, będzie to miało ogromne znaczenie dla naszego domu – Ziemi.

Wideoblog Ekowymiar

Kim jesteśmy i po co założyłyśmy Ekowymiar? Obejrzyj krótki filmik, żeby poznać nas lepiej! Przy okazji zapraszamy na nasz kanał YouTube, na którym rozmawiamy o ekologii, zero waste, zdrowiu i wellbeing

Ewelina Lewandowska

Tematem ekologii zajmuję się od 2011 roku, czyli odkąd obroniłam pracę dyplomową na Uniwersytecie Warszawskim na temat bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. To wtedy zdałam sobie sprawę z zagrożeń wynikających z gospodarki opartej na paliwach kopalnych, a także efekcie środowiskowym nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych przez człowieka. Od tamtej pory staram się pogłębiać wiedzę o środowisku i żyć tak, aby swoimi osobistymi decyzjami wpłynąć na redukcję zanieczyszczeń oraz zmniejszenie ilości otaczających mnie śmieci.
Codzienne porażki w tym zakresie uświadamiają mi coraz mocniej, jak skomplikowany i trudny dla współczesnego człowieka jest temat ekologii. Zdecydowałam się współtworzyć Ekowymiar, aby pomóc innym postawić pierwsze kroki w duchu zero waste i nie powtarzać moich własnych błędów.
Głęboko wierzę, że nawet niewielka zmiana postaw i wzrost świadomości ekologicznej wielu osób wpłyną na dobrostan planety, a także wymuszą zmianę w obszarze polityki ekologicznej państw i przedsiębiorstw.
Życie w zgodzie z naturą to dla mnie nie tylko dbałość o przyrodę, ale również o zdrowie i własny komfort psychiczny, dlatego tak istotna jest dla mnie aktywność fizyczna, równowaga między życiem prywatnym i zawodowym, czyli szeroko pojęte wellbeing. Ekowymiar jest inicjatywą, dzięki której staram się promować kompleksowe podejście do tematów zdrowia i ekologii, gdyż są dla mnie nierozerwalnie związane.

Justyna Rogozińska

Slow life, ekologia, dbałość o przyrodę i własny dobrostan psychofizyczny, to zasady, którymi kieruję się od wielu lat. Mam za sobą wiele prób, wzlotów i upadków w działaniach, które podejmowałam, aby żyć z nimi w zgodzie. Poświęcając się pracy w korporacji, doskonale poznałam nie tylko sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, które nastawione są na produkcję i sprzedaż, ale podjęłam również próbę pogodzenia życia prywatnego i zawodowego, szczególnie w kontekście wyznawanych wartości.
Założyłam Ekowymiar, aby pokazać, że drobne zmiany mają znaczenie, rozprawić się z mitami, które pojawiają się w temacie ekologii i pomagać firmom mierzyć się z wyzwaniami, przed którymi stoją w obliczu zagrożenia i zbliżającą się katastrofą ekologiczną. Chcę, aby świadomość tego jak wielki jest nasz wpływ na środowisko naturalne i jak szkodliwe mogą być nasze działania zakiełkowała u każdego.
Jestem niestrudzoną propagatorką podejścia eko, dlatego oprócz szkoleń dla biznesu postawiłam na edukację młodego pokolenia. Prowadząc zajęcia „Czy biznes i ekologia idą ze sobą w parze?” na Uniwersytecie Dzieci oraz dedykowane młodym warsztaty z tematyki zerowaste, dbam o to, aby przekazać jak ważne jest życie w zgodzie z naturą i jakie korzyści przynosi każdemu z nas. Sprawdziłam to na własnej skórze.

Dlaczego warto nam zaufać?

 

Ekologia, aktywność na łonie natury i zdrowy tryb życia to nie tylko nasza misja, ale i pasja. Poznałyśmy się jeszcze w czasach liceum podczas spływów kajakowych, potem obie zapałałyśmy pasją do jogi i zdrowego trybu życia. Z biegiem czasu zauważyłyśmy niestety, że jest to coraz trudniejsze, a jakość wypoczynku na łonie natury spada, bo zanieczyszczenie w lasach i wodzie oraz ogólna degradacja środowiska postępują.

Zmiany zaczęłyśmy od siebie. Każda z nas od kilku lat stara się żyć ekologicznie, produkować jak najmniej śmieci, korzystać z produktów wielorazowych, wykonanych z biodegradowalnych materiałów. Na własnej skórze sprawdziłyśmy, jak to jest pić wodę z kranu, używać proszku do prania własnej produkcji, czy radzić sobie z wynoszeniem śmieci bez worka. Nie zawsze wszystko idzie gładko i zaliczyłyśmy już setki wpadek w drodze do życia zero waste 🙂 Wiemy, jak ciężka dla współczesnego człowieka jest to ścieżka. ile czyha na niej pułapek, rozczarowań i ile razy trzeba się zmierzyć ze zdziwionym spojrzeniem sprzedawczyni w sklepie, gdy odmawia się zapakowania banana do torby foliowej.

Poprzez naszą pracę, zamiast straszyć katastrofą klimatyczną, staramy się dzielić wiedzą oraz własnymi doświadczeniami i pokazywać, jak stopniowo zmieniać swoje nawyki, aby żyć i czuć się lepiej, bo w zgodzie z naturą.