Co zrobić z używanymi ubraniami?

Co zrobić z używanymi ubraniami?

oaZainspirowani duchem zero waste oraz  zwiększającą się popularnością kapsułową garderobą, ruszyliśmy do przeglądu naszych szaf, bezlitośnie oceniając ich zawartość. Jeśli trafiliście na nasz tekst, to z pewnością mieliście właśnie takie doświadczenie. Porządek i minimalizm w szafie cieszy, choć humor psują worki i pudła z ubraniami, które są już nam niepotrzebne lub po prostu nam nie pasują. W dzisiejszym wpisie dowiesz się co możesz zrobić z takimi ubraniami, aby nie trafiły prosto do kosza. A co możesz? Możesz:

Oddać potrzebującym

Jeśli przy okazji chcesz zrobić dobry uczynek, to najprostszym sposobem będzie oddanie Twoich ubrań potrzebującym. Możesz to zrobić np. bezpośrednio zawieźć do noclegowni, fundacji, domów samotnej matki, ale również pośrednio oddając do sklepu charytatywnego. Bardzo często możemy również znaleźć kartki na klatkach schodowych informujące o nadchodzącej zbiórce odzieży, wystarczy wystawić w odpowiednim dniu worki przed klatkę. 

Pamiętaj, że ubrania i buty nie mogą być zniszczone! Oddaj je w takim stanie, w jakim sam/sama chciałbyś/chciałabyś je otrzymać. Wielokrotnie spotykałyśmy się z informacjami od fundacji, że otrzymują rzeczy w opłakanym stanie i dodatkowo muszą płacić za ich utylizację. 

Koce, pościel i podobne rzeczy, możemy oddać do schroniska, pomogą zwierzętom przeżyć zimę w cieple i poprawią ich komfort.

Sprzedać na portalach (np. OLX, Allegro Lokalnie, Vinted. Facebook)

Jeśli masz w sobie żyłkę handlowca, zachęcamy do wystawienia swoich rzeczy na popularnych platformach sprzedażowych. Wystarczy kilka zdjęć, dobry opis i możesz nawet zasilić swój budżet, przeznaczając uzyskane środki np. na przyjemności. To opcja dla tych, którzy mają trochę czasu, ponieważ oprócz wspomnianych zdjęć i opisów trzeba również pofatygować się na pocztę, do paczkomatu czy zamówić kuriera po odbiór. 

Urządzić wymiankę ubraniową

Wymianka ubraniowa to  jeden z ciekawszych pomysłów na pozbycie się niechcianych ubrań. Podstawowe zasady to po prostu przyjście z ubraniami na wymianę, każdy może oddać i wziąć rzeczy, przy okazji poznając nowe osoby i mile spędzając czas. Przyjemne z pożytecznym! Bardzo często takie wymianki organizują mieszkańcy jednej dzielnicy.Jeśli nie czujesz się dobrze w roli organizatora, przejrzyj media społecznościowe i okoliczne ogłoszenia, takie wymianki to nie rzadkość, na Saskiej Kępie w Warszawie w ciągu lata, mieszkańcy organizują je bardzo często! Dołącz do wydarzenia i poznawaj nowych ludzi.

Wykorzystać akcje promocyjne sklepów

W swoim czasie H&M przyjmowało ubrania, oddając za nie symboliczną kwotę, a w kolejnych latach rabat i punkty w swoim programie zakupowym. W zeszłym roku, co prawda w Sztokholmie, zaproponowała nowe rozwiązanie – przerobienie starych ubrań na nowe. Również inne marki, np. Calzedonia, Kappahl, organizują podobne akcje. Z kolei Zalando uruchomiło inicjatywę Pre-owned. Możesz odesłać swoje rzeczy do Zalando i w zamian otrzymać kartę upominkową lub zdecydować, aby firma  przekazała darowiznę na lokalny cel. 

Przerobić

To opcja dla osób zdolnych manualnie i kreatywnych, choć wcale nie powinna odstraszać. W internecie jest mnóstwo pomysłów i instrukcji (również tych video), które krok po kroku przeprowadzają przez cały proces przetwarzania swetra w rękawiczki, koszulek w wycieraczki, długich spodni w szorty, a bluzek w ściereczki. Zachęcamy do spróbowania!

Wrzucić do kontenera PCK

Jeśli nie jesteście dobrzy w przerabianie rzeczy, możecie zanieść je do kontenera PCK, które możemy znaleźć praktycznie w każdej miejscowości. Jeśli macie wątpliwości czy rzeczywiście jest to sensowne rozwiązanie i wahacie się, przeczytajcie nasz wpis o kontenerach PCK, w którym przedstawiamy co dzieje się z rzeczami z tych pojemników.

Tu również zwracamy uwagę na stan wrzucanych do kontenera przedmiotów.

Zawieźć do PSZOK

Jeśli żadna z powyższych propozycji nie wchodzi w grę, zachęcamy aby ze zniszczonymi tekstyliami (szczególnie tymi zabrudzonymi szkodliwymi substancjami np. olejem) wybrać się do PSZOKu czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. O tym czym jest PSZOK i jak go znaleźć pisałyśmy w naszym artykule.

Jeśli chcesz zorganizować warsztat o odpowiedzialnej modzie, szkolenie fast fashion lub zorganizować wymianę ubrań wśród pracowników w ramach ekologicznego eventu, sprawdź naszą ofertę lub  skontaktuj się z nami.