Zasada 5 R, czyli 5 kroków do bycia zero waste

Zasada 5 R, czyli 5 kroków do bycia zero waste

Zrozumiałeś już, jak bardzo jest zaśmiecona nasza planeta, ale nie jesteś pewien, co możesz zrobić, żeby być zero lub chociaż less waste? Znamy doskonale to uczucie. Dzisiaj ciężko nam sobie wyobrazić, że można w ogóle nie produkować śmieci. Statystyczny Polak produkuje ich ponad 310 kg rocznie i liczba ta stale rośnie. Co więc zrobić, żeby ten trend odwrócić? Z pomocą przychodzi zasada 5 R, czyli lista 5 reguł, których wdrożenie jest kluczowe dla zredukowania liczby odpadów wokół nas.

ZASADA 5 R                   

  1. Refuse, czyli ODMAWIAJ – to pierwsza, ale najważniejsza i absolutnie podstawowa zasada. Naucz się mówić „nie”, a naprawdę dramatycznie ograniczysz liczbę śmieci, które przynosisz do domu Dla jednych brzmi łatwo, ale dla innych to prawdziwe wyzwanie. Dlaczego? Bo musisz wykazać się refleksem, zanegować coś, co w dzisiejszym świecie jest pewną normą, a więc możesz zostać uznany za dziwnego 😊

A oto kilka przykładów z życia:
– powstrzymaj sprzedawcę w warzywniaku przed zapakowaniem zakupów do foliówki;
– uprzedź barmana, że zamawiasz drinka, ale nie chcesz, aby ozdabiał go słomką;
– nie bierz jednorazowej łyżeczki w lodziarni.

  1. Reduce, czyli OGRANICZAJ SIĘ – zasada druga, bardzo trudna w epoce konsumpcji. Dlaczego? Bo mówi nam, aby nie kupować wszystkiego, na co nas stać i na co mamy ochotę. Nakłania do minimalizmu i redukcji ilości przedmiotów, które nas otaczają. Nie kupuj kolejnej pary spodni, nie kupuj kolejnej pary butów, nawet jeżeli są najpiękniejsze na świecie! Nie kupuj nowego auta lub telefonu, jeżeli Twój ciągle nieźle działa. Nie łatwo jest sobie odmówić, ale na pocieszenie powiemy, że są badania, które pokazują, że im się mniej ma, tym jest się szczęśliwszym. Każda rzecz to w końcu nowy kłopot – trzeba na nią zapracować, zdecydować o zakupie, a potem używać i utrzymać. Ile to pracy i energii?! A przecież można w tym czasie spędzać czas z bliskimi na łonie natury 😊
  1. Reuse, czyli UŻYJ PONOWNIE – trzecia zasada, która mówi nam, aby naprawiać, a przy okazji być kreatywnym. Obecnie przedmioty są tanie i często myślimy, że nie opłaca się ich naprawiać. To ekologiczna pułapka, przed którą musimy się bronić! Zrobiła Ci się dziura w skarpecie? Zaszyj! Upuściłeś kubek i ułamało się ucho? Przyklej je! Potrzebujesz nowej marynarki? Sprawdź w szafie, czy jakaś się nie kurzy lub kup nową, ale w second handzie. Często szukanie rozwiązań na ponowne użycie danej rzeczy to czysta przyjemność, która wyzwala kreatywność! Przecież na przykład do marynarki z lumpa można doszyć coś ładnego i zaprojektować tym samym unikatowy wzór, którego wszyscy będą zazdrościć, a z niepotrzebnego już garnka można wykonać stylową doniczkę na kwiaty.
  1. Recycle, czyli SEGREGUJ ŚMIECI – zasada czwarta, którą pewnie już choć częściowo wdrożyłeś w życie, bo teraz w Polsce segregacja jest niemal obowiązkowa. To świetnie, ale zastanów się, czy segregujesz odpady prawidłowo. To bardzo ważne, żeby móc je przetworzyć i odzyskać. Jeżeli masz wątpliwości, jak to robić, podrzucamy artykuł, gdzie wyjaśniamy, co i jak: Jak prawidłowo segregować odpady?
  1. Rot, czyli KOMPOSTUJ – piąta, ostatnia już, choć niepomijalna zasada. Odpady zielone w naturalnych warunkach doskonale rozkładają się w sposób naturalny, a przy okazji mogą posłużyć do użyźnienia ziemi i nakarmienia kilu robaczków. Możesz mieć swój własny kompostownik w domu i pozyskiwać z niego ziemię do kwiatków, ale jeżeli to dla Ciebie trochę za dużo – nie przejmuj się – po prostu wróć do zasady numer 4 (segreguj) i prawidłowo wyrzucaj swoje odpadki zielone do właściwego kosza. Twoje śmieci trafią do miejskiej kompostowni, gdzie zostaną odpowiednio wykorzystane.

Powyższe zasady powstały w USA (ich autorką jest Bea Johnson) i rzeczywiście doskonale sprawdzają się w drodze do życia zero waste. Naszym zdaniem, powinny być jednak rozszerzone o jedną, szóstą zasadę: NIE PODDAWAJ SIĘ i NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ PORAŻKĄ. Potyka się i myli każdy, my też! Ważne, żeby nie wpędzało to nas w poczucie winy i nie zniechęcało do dalszych działań. Ważne jest, aby się starać. Pomyśl, jak bardzo można zmienić świat, gdyby tak jak Ty starał się każdy!