Czy plastik rzeczywiście jest taki straszny?

Czy plastik rzeczywiście jest taki straszny?

Plastik – w ostatnim czasie wróg publiczny numer jeden. Ale czy naprawdę wiemy, dlaczego jest taki straszny? Czy to może my – ludzie – sprawiliśmy, że stał się dla nas zagrożeniem?

Jak to zwykle bywa we współczesnym świecie, odpowiedź jest skomplikowana. „Plastik” to potoczne określenie na tworzywa sztuczne wytworzone przez człowieka i niewystępujące w naturze. Do ich produkcji wykorzystuje na przykład ropę naftową.

Plastik jest materiałem bardzo plastycznym, dzięki czemu można produkować z niego przedmioty o właściwościach i kształtach niespotykanych w naturze. Jego wynalezienie otworzyło dla człowieka wiele nowych możliwości. Tworzywa sztuczne okazały się tak przydatne, że od lat 50. XX wieku do 2015 roku wyprodukowaliśmy ich 8,3 mld ton!

Gdzie bylibyśmy dziś bez plastiku? Tego się nigdy nie dowiemy, ale możemy stwierdzić, że cała planeta, także ludzie, stają się dzisiaj ofiarą jego sukcesu. Tworzywa sztuczne rozkładają się bardzo długo, ale z drugiej strony stosunkowo łatwo poddać je recyklingowi. Niestety, my – ludzie – zupełnie sobie z tym nie radzimy. Od początku jego masowej produkcji TYLKO 9% zostało poddane recyklingowi, 12% spalono, a 79% zostało wyrzuconych na składowiska odpadów. Efekt jest taki, że zaśmieciliśmy nawet najdziksze rejony naszej planety. Plastikowe opakowanie znaleziono ostatnio nawet na dnie Rowu Mariańskiego… Plastik okazał się więc dobrodziejstwem, którego zaczęliśmy nadużywać, a do tego marnować, zamiast przetwarzać.

Uważamy dlatego, że dzisiaj tak ważne jest, aby mówić o wpływie naszych wyborów konsumenckich na środowisko. Każdy, podejmując decyzję zakupową, powinien zastanowić się, czy rzeczywiście warto i czy kolejne sztuczne opakowanie, które za chwile wyląduje w koszu, jest mu potrzebne. Pewnie czasami okaże się, że tak (np. z powodów higienicznych), ale jeżeli nie, zastanówmy się, czym je zastąpić i wybierzmy to, które zniknie pod wpływem naturalnych procesów