Jak czytać symbole na plastikowych opakowaniach?

Jak czytać symbole na plastikowych opakowaniach?

Lipiec został obwołany miesiącem bez plastiku. O tym, czym jest plastik i czy rzeczywiście jest taki straszny pisałyśmy już w naszym artykule:  Czy plastik jest rzeczywiście taki straszny?  Przypominając:

 „Plastik” to potoczne określenie na tworzywa sztuczne wytworzone przez człowieka i niewystępujące w naturze.

Każdy z nas spotyka się z nimi na co dzień. Oczywiście zerowaste’owcy próbują unikać ich jak ognia, ale zdroworozsądkowo czujemy, że nie da się ich nie spotakać w dzisiejszym świecie. Dlatego warto, abyście wiedzieli, które plastiki nadają się do kontaktu z żywnością, są łatwe w recyklingu, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na każdym takim opakowaniu znajdziemy trójkąt , w którym umieszczona jest cyfra z od 1 do 7 z odpowiednim podpisem. Jak je rozszyfrować? Poniżej znajdziecie instrukcję od nas:

– 1 PET: politereftalan etylenu, najpopularniejszy plastik jaki umiemy nazwać J najcześćiej używany właśnie do produkcji butelek. Nie używaj go ponownie! Bezpieczny i dobry w recyklingu.

– 2 HDPE: polietylen, można użytkować go wielokrotnie i jest bezpieczny. Jest grupszy (na co wskazuje jego nazwa high density), znajdziemy go w produktach do przechowywania żywności czy środków chemicznych. Jest dobry w recyklingu.

– 3 PVC: polichrlorek winylu, możemy go spotkać w budownictwie, np. podłogi. Udowodniono, że PVC może wydzielać substancje szkodliwe, dlatego na pewno nie stosuje się go do kontaktu z żywnością. Jeśli możemy, omijamy. Nie nadaje się do spalania, więc jeśli nie zostanie wykorzystany ponownie w budownictwie trafi do składowania, czyli czeka go najgorszy możliwy scenariusz.

– 4 LDPE: polietylen (cieńszy, zgodnie z nazwą light density). Najczęściej mając w ręku folie, będziemy widzieć właśnie to oznaczenie. Ze względu właśnie na to, że jest lekki i cienki, aby był opłacalny w recyklingu musi być go bardzo dużo.

– 5 PP: polipropylen, to najczęściej wykorzystowane tworzywo do pudełek na żywność (np. diet cateringowych). Bezpieczny dla zdrowia, dobrze odzyskiwalny.

– 6 PS: polistyren, tłumacząc to po prostu styropia, możemy go znaleźć w opakowaniach jedzenia na wynos. Nadaje się do recyklingu, ale może być w nim nieopłacalny.

– 7 Inne – tworzywa inne. Nie nadają się do recyklingu, ale wrzucamy je do żółtego pojemnika. Co ciekawe! PLA tak reklamowane jako biodegradowalne to właśnie symbol 7! Co jeszcze ciekawsze, PLA można spalać i uzyskiwać dobry odzysk energetyczny. Wszystko to sprawia, że można dostać mętliku w głowie. Trafiają tu bowiem bardzo specyficzne rzeczy, a każdy z odpadów musi być sklasyfikowany.

To o czym rzadko się wspomina to w przypadku takich materiałów jak PET czy HDPE ważny jest też kolor, jeśli HDPE jest ciemny, a PET nie jest bezbarwny czy zielony, to czekają nas utrudnienia w odzyskaniu takiego materiału.

Pamiętajcie też zwracać uwagę na inne symbole! Wszystkie tworzywa „plastiki” muszą spełnić wymagania określone w rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004 Unii Europejskiej, a to jakie grafiki znajdziemy na opakowaiu jest bardzo ważne:

– kieliszek i widelec: oznacza, że pojemnik jest dopuszczony do kontaktu z żywnością i nie musimy obawiać się, że substancje przenikną do jedzenia i nie spowoduje zatrucia

– temperatura: dzięki temu będziemy wiedzieć w jakiej temperaturze należy użytkować opakowania

– zmywarka: możemy myć bezpiecznie w zmywarce

– płatek śniegu: możemy włożyć go do zamrażarki

– mikrofalówka: możemy podgrzewać w nim jedzenie

Uwaga!

Do ponownego wykorzystania przez nas, jako konsumentów, nadają się tylko te opakowania, które oznaczone są jako HDPE i PP. Pamiętajmy, aby je umyć i obejrzeć czy nie są uszkodzone. Bardzo ważne jest, aby nie używać do celów żywieniowych opakowań PET (np. butelek) – mogą namnożyć się tam bakterie i wydzielać szkodliwe substancje, co może doprowadzić do zatrucia! Na samych opakowaniach PET mamy wręcz wskazane, aby wyrzucić je do odpoweidnich pojemników zamiast ponownie napełniać. Bezpieczne będą dla nas HPDE i PP, jeśli chcemy kupić opakowania z tworzyw sztucznych. Jeżeli tylko mamy możliwość – korzystajmy z opakowań szklanych lub np. naszych butelek stalowych lub kubków wielorazowego użytku.