Czy PLA jest ekologiczne?

Czy PLA jest ekologiczne?

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele naczyń wykonanych z PLA, czyli w pełni biodegradowalnego polimeru wytworzonego z surowców naturalnych, na przykład z mączki kukurydzianej. Brzmi dobrze, prawda? Każdy chyba widzi już w myślach, jak bez wyrzutów sumienia wyrzuca do kosza tylko raz użyty, błyszczący jednorazowy widelec lub słomkę. W końcu to tylko przetworzona kukurydza. Problem pojawia się, gdy zaczniemy zastanawiać się, do którego kosza wyrzucić naczynię PLA. Do plastiku czy do kosza z odpadkami spożywczymi? A może jeszcze gdzieś indziej?

PLA jest  kompostowane, więc jeżeli mamy ,możemy wrzucić je do kompostownika. Grzyby i bakterie powinny zrobić swoje i nasze naczynie rozłoży się. Co prawda nie możemy być pewni w jakim czasie, bo różne rodzaje PLA potrzebują różnej temperatury, towarzystwa innych odpadków itp., ale w końcu przedmiot powinien zniknąć. Oczywiście wszystko przy założeniu, że nasze PLA było wytworzone zgodnie z europejskimi normami.

Ale co jeżeli nie prowadzimy przydomowej kompostowni? W teorii powinniśmy wyrzucić PLA do tego samego kosza co odpadki kuchenne. W teorii. W praktyce w Polsce sortownie śmieci nie bardzo wiedzą, co z nim robić. Wygląda w końcu jak plastik i jest podobnie oznaczany (jako  tworzywo z grupy 7 „inne”).  Nie jest to skórka od banana, o której na pierwszy rzut oka wiemy, że się rozłoży. Efekt jest taki, że PLA trafia do frakcji odpadków przeznaczonych do odzysku energetycznego, czyli – ujmując to najbardziej obrazowo – jest spalane. Czy to jest eko? Hm… Pewnie bardziej niż spalanie plastiku z ropy naftowej, ale czy o to nam chodziło kupując eko naczynie?