Koronowirus sprawił, że od kilku dni Polska jest w stanie zagrożenia epidemicznego. Czy w takich czasach da się i czy należy być zero waste? Od początku nawołujemy Was do umiaru i racjonalnego zachowania. Ma to również zastosowanie do reguł zero waste.
Ochrona zdrowia
Ochrona zdrowia, szczególnie w placówkach medycznych, ale także w warunkach domowych opiera się na jednorazowości. Strzykawki, kroplówki, bandaże, leki, rękawiczki – wszystko to (i zapewne wiele więcej) powinno być wykorzystywane wyłącznie raz, a następnie trafiać do kosza, aby wraz z materiałem pozostawionym przez jednego pacjenta, zarazki nie przeniosły się na inną osobę. Mamy nadzieję, że to dla wielu z Was oczywiste, ale szczególnie dziś warto przypomnieć, aby tego typu produktów nie unikać, a tym bardziej nie próbować używać ponownie.
Pamiętajcie też, żeby nigdy nie zażywać przeterminowanych leków i je po prostu wyrzucić. Wiemy, że przeterminowany lek wygląda zupełnie normalnie, jednak jego zażycie może przynieść opłakane skutki dla organizmu, także lepiej żeby poszedł na zmarnowanie.
Higiena osobista
Wielokrotnie namawiałyśmy Was do korzystania z produktów ekologicznych, wielorazowych oraz wybierania tych niezapakowanych niepotrzebnie w plastikowe opakowania. Oczywiście tego nie odwołujemy, ale również i tu namawiamy do zachowania rozsądku, szczególnie jeżeli jesteśmy w miejscu publicznym. Wielorazowy ręcznik czy też mydło w kostce nie są najszczęśliwszymi rzeczami do współdzielenia w kawiarni czy u kosmetyczki. Gromadzą się na nich bowiem bakterie, które w łazienkowym, ciepłym klimacie mogą się z łatwością namnożyć. Dużo lepszym rozwiązaniem jest tu mydło w płynie z dozownika i ręczniki papierowe. W mieszkaniu zresztą również warto zadbać, aby każdy domownik posiadał, może już niekoniecznie jednorazowy, ale również swój własny ręcznik.
Wiele osób, chcąc żyć bardziej eko, rezygnuje często z jednorazowych chusteczek higienicznych na rzecz wielorazowych odpowiedników. Można je oczywiście wyprać i wygotować, zabijając bakterie, jednak czy będąc poważnie chorym mamy ich aż taki zapas, aby zachować wystarczającą higienę? Czy będziemy mieć siłę, aby prać je na bieżąco, by nie zalegały wokół łóżka? Są sytuacje, kiedy użycie jednorazowej chustki jest uzasadnione i nie bójmy się tego. Wszystko jest dla ludzi! Trzeba po prostu zachować umiar.
Podobnie wygląda kwestia chemii domowej. Detergenty syntetyczne są często mocniejsze w działaniu. W sytuacjach skrajnych nie unikajmy ich za wszelką cenę.
Zapasy
W ostatnich dniach Polacy szturmem rzucili się do sklepów na zakupy spożywcze i higieniczne. Każdy już chyba widział puste półki z makaronami, ryżem, mydłem czy papierem toaletowym. Zwykle nie popieramy i nie namawiamy do robienia zapasów, gdyż istnieje spore ryzyko, że zakupione towary zepsują się lub stracą ważność. Wiemy, że obecnie trudno jest nie popadać w lekką panikę, więc jeżeli to sprawi, że poczujecie się lepiej, zróbcie niewielkie zapasy.
Pamiętajcie jednak, o kilku prostych zasadach:
- na zapas kupujcie wyłącznie produkty z długą datą przydatności do spożycia;
- kupcie to, co zwykle jecie lub używacie, aby dany produkt rzeczywiście (prędzej czy później) wykorzystać;
- jeżeli postanawiacie coś zamrozić, pamiętajcie, że jedzenie w zamrażalniku również nie może leżeć wiecznie ? Oznaczcie je datą i pamiętajcie, aby również zjeść na czas;
- stosujcie zasadę FIFO (ang. First In, First Out), czyli towary które kupiliście najwcześniej, wykorzystujcie w pierwszej kolejności.