Pieluszki wielorazowe – dlaczego warto?

Pieluszki wielorazowe – dlaczego warto?

Większość z nas pieluchy wielorazowe zna jedynie z opowieści mam i babć. Delikatnie rzecz ujmując, w pokoleniu naszych rodziców nie cieszyły się zbyt dobrą sławą – ciągle przeciekały, trzeba było je wygotowywać, składać i odprawiać wokół nich przeróżne rytuały. Gdy pojawiła się alternatywa w postaci jednorazówek, polskie matki oszalały i rzuciły tetrę w kąt. Jeszcze kilka lat temu mało kto zastanawiał się nad skutkami ekologicznymi i zdrowotnymi tej pieluszkowej rewolucji. Dziś pieluchy wielorazowe wracają do łask w bardzo zmodernizowanej odsłonie. Systemów i rozwiązań wielopieluchowania jest tyle, że jest to materiał na oddzielny post! Dziś postaramy zachęcić Was do samej idei i powiedzieć, dlaczego warto!

Pieluchy wielorazowe są ekologiczne

Zużyte pieluchy jednorazowe to jedna z najszybciej rosnących kategorii śmieci. Dodatkowo nie są biodegradowalne i mimo że wyprodukowane są z polietylenu ze względu na zabrudzenie oraz inne sztuczne związku zawarte w ich składzie. Przeciętne dziecko w ciągu całego okresu pieluchowania zużywa ok. 10 tysięcy pieluch (czyli prawie tonę), co przy ciągle rosnącej populacji ziemi sprawia, że pieluchy jednorazowe stają się ogromnym problem, zalegającym na wysypiskach śmieci.

Często słyszymy, że do wyprodukowania pieluch wielorazowych również zużywa się materiały, np. bambus i bawełnę, które również należy wyprodukować, a także trzeba je prać zużywając tym samym wodę, proszek i energię elektryczną. To prawda, jednak każdy produkt, który można wykorzystać wielokrotnie jest zawsze lepszy niż jednorazowy, gdyż nie produkujemy śmieci trudnych do recyklingu. Pielucha wielorazowa nie musi być również wykorzystywana przez jedno dziecko. Może zostać oddana siostrze, bratu lub sprzedana i używana przez inne dziecko.

Pieluchy wielorazowe są zdrowsze dla dzieci

Pieluchy wielorazowe najczęściej wykonane są z oddychających, naturalnych materiałów i powinny być prane w środkach przeznaczonych dla niemowląt. Dzięki temu pupę dzidziusia otula rzecz, która nie powinna spowodować odparzeń lub alergii.

Skład pieluch jednorazowych pozostawia przy tym wiele do życzenia. Jednorazówki często nasączone są chemią, której zadanie polega na granulowaniu moczu, a plastikowa warstwa zapobiegająca przeciekom, ale zapobiega również prawidłowej cyrkulacji powietrza. Taka mieszanka może wywołać podrażnienia i odczyny alergiczne, czego przy tak małych dzieciach chcemy szczególnie unikać

Pieluchy wielorazowe to oszczędność

Pieluszki wielorazowe kupujemy najczęściej razem z wyprawką. Potrzebujemy ich wielu, aby zapewnić dziecku komfort i robić pranie, co 2 (najdalej 3) dzień. To wszystko sprawia, że koszt początkowy zakupu nowego zestawu odpowiedniej wielkości może być dość duży i nawet przekroczyć kwotę 1 000 zł. Dla porównania koszt jednej pieluszki jednorazowej najpopularniejszej marki, sprzedawanej w wielopaku to około 0,80 groszy. Różnica zakupu paczki pieluch jednorazowych vs wyprawki pieluch wielorazowych jest więc ogromna. Nietrudno jednak policzyć, że dość szybko inwestycja się zwraca (noworodek zużywa nawet kilkanaście pieluch w ciągu dnia i pamiętajmy, że dziecko w całym okresie zużywa ich aż 10 tys.). Dodatkowo pieluchy możemy kupić z drugiej ręki i zaoszczędzić nawet połowę tej kwoty, a na koniec okresu pieluchowania sprzedać swój zestaw kolejnemu maluchowi, rekompensując sobie część poniesionych wcześniej kosztów.

Pieluchy wielorazowe to nowa moda

Współczesne pieluszki wielorazowe to już nie tylko nudna tetra! Wybór wzorów, kolorów i krojów jest ogromny, a pieluszki naprawdę prześliczne i przesłodkie, dlatego wiele mam bardzo wkręca się w pieluchowanie wielorazowe, traktując to wręcz jak swoje hobby. Brzmi to trochę niedorzecznie, ale urocze pieluszki to już po prostu moda!