Prasówka ekologiczna: luty

Prasówka ekologiczna: luty

Co wydarzyło się na świecie w związku z klimatem? Jakie doniesienia przygotowali dla nas naukowcy? Czy są jakieś dobre wiadomości i gdzie w tym wszystkim jest Polska? Zapraszamy Was na pierwsze wydanie ekologicznej prasówki, czyli subiektywnego zbioru najciekawszych i najważniejszych informacji o ekologii z minionego miesiąca.

DOBRE WIADOMOŚCI

 1. Emisje z produkcji energii elektrycznej w UE spadły w 2019 r. o rekordowe 12 proc., czyli o 120 mln ton. Szybko spada znaczenie węgla.
  Źródło: https://tiny.pl/tv9z1
 2. Władze stanu Minnesota realizują program, którego celem jest wsparcie dla owadów zapylających. Mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie na przekształcenie swoich trawników w przestrzeń przyjazną zapylaczom, poprzez zasianie lub zasadzenie określonych gatunków roślin. Wsparcie dla jednego właściciela domu może wynieść nawet 500 dolarów.
  Źródło: https://tiny.pl/tv9zj
 3. Seul ogłosił, że do 2022 roku na wszystkich budynkach należących do miasta zostaną zamontowane panele słoneczne. Stolica Korei Południowej planuje energią ze źródeł odnawialnych zaspokoić nie tylko część potrzeb samorządu, ale też zasilać nią kilkaset tysięcy mieszkań.
  Źródło: https://tiny.pl/tv9z2

DONIESIENIA NAUKOWE I ZE ŚWIATA

 1. W brazylijskiej stacji badawczej na wyspie Seymour naukowcy odnotowali temperaturę 20,75 stopni Celsjusza. To najwyższy wynik w historii pomiarów, jaki udało się zaobserwować w tym miejscu na Antarktydzie.
  Źródło: https://tiny.pl/tv9z8
 1. Koronawirus wstrzymał Chiny. Efekt? Światowe emisje CO2 zmalały o 6 proc. Zużycie węgla w elektrowniach spadło o jedną czwartą, a zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu o 36 proc. – to skutki uboczne panującej w Chinach epidemii koronawirusa.
  Źródło: https://tiny.pl/tv9zz
 1. Liczba pingwinów antarktycznych w niektórych koloniach znajdujących się na Zachodniej Antarktydzie zmniejszyła się nawet o 77 proc. od czasu ostatniego badania tych populacji w latach 70-tych – alarmują naukowcy, którzy badają skutki zmian klimatycznych na Antarktydzie.
  Źródło: https://tiny.pl/tv93h
 1. Topniejące lodowce, osłabienie prądów morskich, wymieranie lasów równikowych – to procesy, które mogą uruchomić reakcję łańcuchową. Naukowcy ostrzegają, że świat przekroczył już 9 punktów, które doprowadzą do katastrofy klimatycznej.
  Źródło: https://tiny.pl/tv93g

WIADOMOŚCI Z POLSKI

 1. Polska miała dostać najwięcej pieniędzy z nowego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma wesprzeć regiony Europy najbardziej uzależnione od węgla. Według wstępnej propozycji do naszego kraju miało popłynąć 2 mld euro. Możemy jednak stracić połowę tych pieniędzy, jeśli nie zadeklarujemy – tak jak reszta krajów Unii – że podejmiemy działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej, czyli przeprowadzimy głębokie zmiany w energetyce, by węgiel zastąpić źródłami nieprzyczyniającymi się do globalnego ocieplenia.
  Źrodło: https://tiny.pl/tv93w
 1. Państwowa spółka PGE chce, żeby węgiel z odkrywki Turów był wydobywany przez następne 24 lata. Przez powiększenie i dalsze wykorzystanie kopalni aż 30 tys. ludzi może mieć problem z dostępem do wody pitnej.
  Źródło: https://tiny.pl/tvwh8
 1. Czeka nas bardzo trudna wiosna, ze względu na małe opady; jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą od pięćdziesięciu lat suszę – ocenił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
  Źródło: https://tiny.pl/tvwh3
 1. Szef Greenpeace chce zostać prezesem PGE. „PGE potrzebuje nowego otwarcia i zarządu pochodzącego z innego środowiska”
  Źródło: https://tiny.pl/tvwqq