Prasówka ekologiczna – kwiecień

Prasówka ekologiczna – kwiecień

Doniesienia medialne na temat ekologii w kwietniu skupione były na 3 kluczowych informacjach: pożarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, suszy w Polsce oraz oczywiście koronawirusie. Zapraszamy Was do lektury najciekawszych podsumowań i artykułów na ten temat oraz innych doniesień ze świata ekologii z ubiegłego miesiąca.

SUSZA W POLSCE

 1. System przyrodniczy zaczyna się na nas mścić. Zaczynamy płacić za błędy, które popełniamy od lat – mówi w rozmowie z Onetem prof. Zbigniew Karaczun, wykładowca SGGW w Warszawie i ekspert Koalicji Klimatycznej. Naukowiec ostrzega, że w wyniku suszy może ucierpieć cały system gospodarczy.
  Źródło: Onet.pl
 2. W lutym resort gospodarki morskiej straszył w mediach bezdeszczowym latem. Teraz na alarm biją Wody Polskie, twierdząc, że czeka nas również sucha wiosna. O rosnącym deficycie opadów i kurczących się zasobach wody wiadomo jednak od dawna. Co na to polski rząd? – Zamiast myśleć innowacyjnie i przywracać naturalną retencję inwestuje krocie w betonową infrastrukturę i sztuczne zbiorniki. Tak wodą gospodarowano za czasów Gierka. Dziś ze skutkami suszy należy walczyć inaczej – mówią eksperci z Koalicji Klimatycznej i Koalicji Ratujmy Rzeki.
  Źródło: Krytykapolityczna.pl

POŻAR W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

 1. Obszar objęty pożarem to 5.526 ha w tym 4.580 w granicach BbPN i 946 ha otuliny (enklawa Lasu Wroceńskiego). W tej powierzchni było 3.305 ha gruntów Skarbu Państwa i 2.221 ha gruntów prywatnych. Wypaleniu uległo około 9,5% powierzchni Parku, ze względu na możliwość przemieszczania się ptaków, mogły nie wystąpić straty wśród dorosłych osobników, ale zniszczeniu uległy miejsca lęgów oraz gniazda znajdujące na obszarze objętym pożarem.
  Źródło: Biebrzański Park Narodowy
 2. Pożar uderzył w najgorszym możliwym momencie: gdy ptaki budują gniazda i odchowują młode. “Nie dość, że ptaki w Biebrzańskim Parku Narodowym doświadczyła susza, to te, którym udało się przystąpić do lęgów, dobił pożar” – mówi OKO.press ornitolog Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
  Źródło: OKO.press

KORONAWIRUS

 1. Co dalej? Paweł Szypulski, dyrektor programowy greenpeace polska: koronawirus to tylko ćwiczenia przed kryzysem klimatycznym. W trakcie kryzysu finansowego 2007-2009 globalne emisje również spadły na chwilę, by potem po prostu eksplodować. Normalność przed koronawirusem nie była normalna, i musimy o tym pamiętać. Normalność oznaczała wydobycie i spalanie węgla, gazu i ropy, wycinkę najcenniejszych i najstarszych lasów, ekspansję ferm przemysłowych.
  Źródło: Noizz.pl
 2. Europejski zielony ład musi odegrać kluczową rolę w ożywieniu gospodarczym po Covid-19. Nie możemy zapominać o utrzymującym się kryzysie klimatycznym i ekologicznym, pracując nad pobudzeniem gospodarki po pandemii koronawirusa – apeluje 17 europejskich ministrów klimatu i środowiska.
  Źródło: Odpowiedzialny-inwestor.pl

DONIESIENIA ZE ŚWIATA

 1. Grupa mieszkańców Australii pozywa tamtejsze władze za niewystarczające działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku niedawnej fali pożarów, twierdzą, że organy środowiskowe powinny wykorzystywać swoje uprawnienia do realizacji celu klimatycznego, jakim jest zatrzymanie wzrostu temperatur na Ziemi poniżej poziomu 1,5 stopnia.
  Źródło: Smoglab.pl
 2. Więcej drzew, nowy priorytet Paryża. Do 2030 roku miasto chce, aby 50% jego powierzchni była zielona, do tej kategorii zaliczają się wszelkie przestrzenie zaczynając od parków, a kończąc na porośniętych trawą dachach.
  Źródło: Miasto2077.pl