Dzień Długu Ekologicznego

Dzień Długu Ekologicznego

W zeszłą sobotę wypadł Dzień Długu Ekologicznego. Każdy z nas wie, że coraz bardziej ekspansywnie wykorzystujemy zasoby naturalne naszej planety i coraz agresywniej zaburzamy porządek świata. Dlatego dziś chciałybyśmy Wam przybliżyć pojęcie długu ekologicznego i sposobu w jaki jest on mierzony.
Co oznacza Dzień Długu Ekologicznego?
Nic innego jak to, że wykorzystaliśmy już zasoby planety w ilości, która może naturalnie odnowić się w ciągu roku. Od tego momentu żyjemy na ekologiczny kredyt. Do 1986 roku udawało nam się zrównoważenie korzystać z naszej planety. Od tego czasu jest już tyko gorzej. Jak wyliczamy ten dzień? Istnieje na to wzór:
Ilość zasobów ziemskich, które planeta jest w stanie zregenerować podczas roku / światowy ślad ekologiczny * 365 dni
(podzielenie ilości zasobów ziemskich, które planeta jest w stanie zregenerować w roku przez światowy ślad ekologiczny, a następnie mnożąc przez 365 dni)
Ślad ekologiczny ludzkości to nic innego jak miara naszego wpływu na środowisko naturalne np. wykorzystanie wody, paliw kopalnych czy liczba złowionych ryb. Należy wspomnieć, że dominującym składnikiem naszego śladu jest dwutlenek węgla, który stanowi aż 60% naszego śladu!
Jakie są konsekwencje?
Często nie zdajemy sobie sprawy, że upały, które coraz częściej nawiedzają nasz kraj, czy trąby powietrzne (jak ta niedawno koło Biłogoraju), powodze czy susze, a nawet zanik pór roku, to właśnie pokłosie zmian klimatycznych i naszej ingerencji. Warto zdać sobie sprawę, że nasze akcje powodują rekacje i może to skończyć się nielada tragedią. Czy jesteśmy gotowi na masowe migracje ludności, które będą skutkiem zamiany części obszarów ziemskich w miejsca nienadające się do życia? Czy jesteśmy gotowi na brak wody i jedzenia z powodu suszy? Czy umiemy powiązać roztapianie się Arktyki z wydostaniem się metanu do atmosfery, który jest niebezpiecznym gazem cieplarnianym? Co będzie dalej? Już teraz potrzebujemy 1,6 Ziemi, żeby zaspokoić nasze potrzeby. Niestety nie mamy drugiej planety, na której moglibyśmy żyć. Dlatego nasze działania są tak ważne.
Co Ty możesz zrobić?
Podejmuj decyzje zakupowe w duchu #zerowaste i #lesswaste. Pamiętaj, że dług można zmniejszyć przez sadzenie drzew, absorbcję CO2 czy recykling. Wyślij jasny sygnał rządzącym i korporacjom, że najwyższy czas zadbać o nasze zdrowie i przyszłość.
Nie poddajemy się!