Wiele osób nie wierzy lub nie chce wierzyć w katastrofę klimatyczną przepowiadaną przez naukowców i szuka argumentów, aby zanegować obserwowane ocieplanie się klimatu na skutek działań człowieka. Obserwujemy, że sceptycy posługują się często tymi samymi argumentami, dlatego dziś przygotowałyśmy dla Was zestawienie 5 najczęściej powtarzanych (naszym zdaniem) mitów na temat zmian klimatu.
MIT NR 1: Klimat w historii Ziemi zmieniał się wielokrotnie, więc i dziś to naturalny proces
Klimat zmieniał się w przeszłości – to fakt. Jednak te zmiany nie obalają tezy o zmianie klimatu wywołanej obecnie przez człowieka, a jedynie zdają się ją potwierdzać, gdyż pokazują, jak ilość CO2 w atmosferze oraz efekt cieplarniany powodowały ocieplanie się lub chłodzenie naszej planety w przeszłości. W przeciwieństwie do czasów przeszłych, dziś nie ma wątpliwości, że to człowiek jest odpowiedzialny za nadprodukcję dwutlenku węgla, a co za tym idzie bezpośrednio wpływa na zmiany klimatu.
MIT NR 2: Ilość dwutlenku węgla produkowanego węgla nie ma znaczenia, gdyż natura produkuje go jeszcze więcej
I znowu – tak, dwutlenek węgla jest na Ziemi naturalnie produkowany, jednak za jego nadpodaż odpowiedzialny jest człowiek, a to właśnie ta nadpodaż powoduje zmiany. Węgiel krąży w tzw. „cyklu węglowym”, co oznacza, że wszystko co zostało wyemitowane zostanie zaabsorbowane pod wpływem naturalnych procesów. Człowiek produkuje nadprogramową ilość CO2, która nie jest absorbowana, a gromadzi się w atmosferze, wywołując ocieplenie.
MIT NR 3: Temperatura na Ziemi rośnie z przyczyn naturalnych
Prawdą jest, że nie tylko emisja CO2 wpływa na zmiany klimatu, gdyż klimatem rządzi szereg przyczyn (np. odległość Ziemi od słońca lub aktywność tej gwiazdy). Niestety badania pokazują, że gdyby nie działalność człowieka, z powodu innych przyczyn klimat na ziemi ochładzałby się, a nie ocieplał.
MIT NR 4: Kilka stopni więcej nie zrobi różnicy, a będziemy mieć piękną pogodę i winnice w Polsce
Klimat jest dużo bardziej skomplikowanym mechanizmem niż sama pogoda. Obserwujemy teraz rzeczywiście ciepłe i słoneczne lata, co realizuje marzenia wielu ludzi o wakacjach w Grecji, jednak takie postrzeganie klimatu jest dość wybiórcze. Badania dowodzą, że wzrost temperatury zaledwie o 2 stopnie spowoduje ogromne zmiany i będzie dużym problemem, a wzrost o 4 stopnie katastrofą. Nie będzie jedynie cieplej, ale taka zmiana rozreguluje ekosystem powodując np. niedobory wody i susze (co również i dziś obserwujemy, jednak wiele osób odwraca wzrok).
MIT NR 5: Naukowcy nie są zgodni co do zmian klimatu
97% naukowców na świecie zgadza się co do zmian klimatu i ich przyczyn. Zdarza się, że nieliczni naukowcy publikują artykuły, które stoją w kontrze do większości badań, jednak nadal liczba tych które potwierdzają zmiany klimatu i rolę w tym człowieka jest przytłaczająco większa.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej i przeczytać dogłębne naukowe uzasadnienia faktów i mitów na temat klimatu, zapraszamy Was na stronę Naukaoklimacie.pl, z której i my korzystamy 😊