Prasówka ekologiczna: marzec

Prasówka ekologiczna: marzec

W ostatnim miesiącu doniesienia medialne skupiają się na koronawirusie i choć niewątpliwie jest obecnie tematem numer jeden, nie zatrzymał zmian klimatycznych, choć być może pomoże wyciągnąć korzystne dla środowiska wnioski. Zapraszamy do lektury naszej comiesięcznej prasówki, w której zebraliśmy najciekawsze artykułu o przyrodzie z marca.

KORONAWIRUS

 1. Podczas gdy cały świat próbuje zwalczyć koronawirusa, naukowcy odkrywają kolejne źródła chorób. W topniejącym lodowcu w Chinach odkryli obecność 33 wirusów. Ogromna większość z nich do tej pory nie była znana nauce. Najprawdopodobniej przez tysiące lat były one zakonserwowane przez lodową powłokę. Uczeni nie kryją, że w przyszłości patogeny te mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
  Źródło: smogLAB
 1. Jeszcze zanim epidemia koronawirusa rozszerzyła się poza Chiny było widać, że jej skutkiem ubocznym jest spadek emisji gazów cieplarnianych. Jednak wcale nie oznacza to, że wirus jest „dobry” dla klimatu – wręcz przeciwnie, może zaszkodzić walce z ociepleniem. Ale epidemia i reakcje na nie mogą być dla nas lekcją, jak mierzyć się z globalnym zagrożeniem.
  Źródło: Gazeta.pl

DONIESIENIA NAUKOWE I ZE ŚWIATA

 1. Według badaczy z amerykańskiej agencji NASA i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine ubiegłego lata na Grenlandii doszło do niepokojąco dużego ubytku lodu, przewyższającego dwukrotnie średnią z ostatnich lat. Utracona w ciągu trzech miesięcy ilość lodu wystarczyłaby, by poziom mórz mógł wzrosnąć o 2,2 milimetra.
  Żródło: smogLAB
 1. Skorupiak odkryty na dnie Rowu Mariańskiego przez brytyjskich badaczy miał w sobie kawałek mikroplastiku. Odkrywcy postanowili więc go nazwać Eurythenes plasticus, czyniąc go pierwszym gatunkiem, którego nazwa odnosi się do problemu wszechobecnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
  Źródło: smogLAB
 1. Nawet o 80 proc. mogła się zmniejszyć populacja delfinów w Oceanie Indyjskim z powodu działalności komercyjnego rybołówstwa – twierdzą naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego, który przyjrzał się skutkom połowów, począwszy od lat 50. XX wieku.
  Źródło: smogLAB
 1. Raport Carbon Tracker oszacował ryzyko finansowe inwestycji w nowe moce węglowe. Główny wniosek: rządy i inwestorzy mogą nigdy nie odzyskać zainwestowanych pieniędzy i powinni jak najszybciej wycofać się z węgla i wejść w odnawialne źródła energii

Źródło: OKO.press

WIADOMOŚCI Z POLSKI 

 1. Energetyka oparta na węglu nie tylko napędza katastrofę klimatyczną, ale przyczynia się też do przedwczesnych śmierci. Palenie węglem w polskich elektrowniach to blisko 6 tys. takich zgonów rocznie
  Źródło: OKO.press
 1. Polska musi zacząć myśleć o wodzie jak Izrael – jako o jednym z wyjątkowo cennych zasobów. W 2019 roku w nawet 350 gminach – czyli w 10 procentach wszystkich gmin w Polsce – wprowadzano ograniczenia korzystaniu z wody – przypomina Zbigniew Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.
  Źródło: Gazeta.pl