W ostatnim miesiącu doniesienia medialne skupiają się na koronawirusie i choć niewątpliwie jest obecnie tematem numer jeden, nie zatrzymał zmian klimatycznych, choć być może pomoże wyciągnąć korzystne dla środowiska wnioski. Zapraszamy do lektury naszej comiesięcznej prasówki, w której zebraliśmy najciekawsze artykułu o przyrodzie z marca.
KORONAWIRUS
- Podczas gdy cały świat próbuje zwalczyć koronawirusa, naukowcy odkrywają kolejne źródła chorób. W topniejącym lodowcu w Chinach odkryli obecność 33 wirusów. Ogromna większość z nich do tej pory nie była znana nauce. Najprawdopodobniej przez tysiące lat były one zakonserwowane przez lodową powłokę. Uczeni nie kryją, że w przyszłości patogeny te mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia ludzi.
Źródło: smogLAB
- Jeszcze zanim epidemia koronawirusa rozszerzyła się poza Chiny było widać, że jej skutkiem ubocznym jest spadek emisji gazów cieplarnianych. Jednak wcale nie oznacza to, że wirus jest „dobry” dla klimatu – wręcz przeciwnie, może zaszkodzić walce z ociepleniem. Ale epidemia i reakcje na nie mogą być dla nas lekcją, jak mierzyć się z globalnym zagrożeniem.
Źródło: Gazeta.pl
DONIESIENIA NAUKOWE I ZE ŚWIATA
- Według badaczy z amerykańskiej agencji NASA i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine ubiegłego lata na Grenlandii doszło do niepokojąco dużego ubytku lodu, przewyższającego dwukrotnie średnią z ostatnich lat. Utracona w ciągu trzech miesięcy ilość lodu wystarczyłaby, by poziom mórz mógł wzrosnąć o 2,2 milimetra.
Żródło: smogLAB
- Skorupiak odkryty na dnie Rowu Mariańskiego przez brytyjskich badaczy miał w sobie kawałek mikroplastiku. Odkrywcy postanowili więc go nazwać Eurythenes plasticus, czyniąc go pierwszym gatunkiem, którego nazwa odnosi się do problemu wszechobecnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
Źródło: smogLAB
- Nawet o 80 proc. mogła się zmniejszyć populacja delfinów w Oceanie Indyjskim z powodu działalności komercyjnego rybołówstwa – twierdzą naukowcy z międzynarodowego zespołu badawczego, który przyjrzał się skutkom połowów, począwszy od lat 50. XX wieku.
Źródło: smogLAB
- Raport Carbon Tracker oszacował ryzyko finansowe inwestycji w nowe moce węglowe. Główny wniosek: rządy i inwestorzy mogą nigdy nie odzyskać zainwestowanych pieniędzy i powinni jak najszybciej wycofać się z węgla i wejść w odnawialne źródła energii
Źródło: OKO.press
WIADOMOŚCI Z POLSKI
- Energetyka oparta na węglu nie tylko napędza katastrofę klimatyczną, ale przyczynia się też do przedwczesnych śmierci. Palenie węglem w polskich elektrowniach to blisko 6 tys. takich zgonów rocznie
Źródło: OKO.press
- Polska musi zacząć myśleć o wodzie jak Izrael – jako o jednym z wyjątkowo cennych zasobów. W 2019 roku w nawet 350 gminach – czyli w 10 procentach wszystkich gmin w Polsce – wprowadzano ograniczenia korzystaniu z wody – przypomina Zbigniew Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Źródło: Gazeta.pl